Főoldal     11.Világjárvány kockázata  

10. Könnyen terjed-e a vírus madárról emberre?

Nem. A jelenlegi járvány során ugyan összesen több mint 100 humán eset fordult elő, ez a szám azonban nagyon kicsi, ha az érintett szárnyasok hatalmas számához, és a vírussal történő találkozás számos lehetőségéhez viszonyítjuk, főleg azokon a területeken, ahol gyakori a háztáji baromfitartás. Jelenleg még nem ismert, hogy a fertőzés hasonló lehetőségei ellenére egyesek miért betegednek meg, mások pedig miért nem.

11. Mekkora a világjárvány kockázata?

Világjárvány akkor alakulhat ki, ha a következő három feltétel mindegyike teljesül:

1.)    létrejön az influenzavírus egy új altípusa;

2.)    embereket képes megfertőzni, és súlyos megbetegedést okoz;

3.)    könnyen és folyamatosan terjed az emberi populációban.

Az A/H5N1altípusú madárinfluenza-vírus teljes mértékben megfelel az első két feltételnek: humán megbetegedést okozni képes új vírus (korábban soha nem cirkulált széles körben az emberek között), továbbá igazoltan több mint 100 ember megbetegedését, és ezek közel felének halálát okozta. Senki nem rendelkezik olyan védettséggel, amely egy újonnan felbukkanó, A/H5N1-szerű emberi influenzavírus ellen szükséges.

A világjárvány kialakulásának feltételei közül az az egy, amely jelenleg nem áll rendelkezésre, a következő: képes legyen a vírus hatékonyan és folyamatosan emberről emberre terjedni. A kockázat, hogy az A/H5N1 altípusú madárinfluenza-vírusban kialakul ez a képesség, mindaddig fennáll, amíg humán fertőzések előfordulnak. Ennek a lehetősége pedig addig áll fenn, amíg a vírus folyamatosan jelen van/cirkulál a madarakban - ez a hely­zet viszont még évekig eltarthat.

Milyen változások szükségesek ahhoz, hogy az A/H5N1 altípusú madárinfluenza-vírus világjárványt előidézni képes emberi influenzavírussá váljon?

Két mechanizmusteheti lehetővé a vírus fertőzőképességének fokozódását: Az egyik a vírus örökítő anyagának hirtelen átrendeződése (reasszortálódás, reassortment) egy sertésnek, vagy egy embernek a hu­mán- és madárinfluenza-vírussal történt egyidejű fertőzése során, amikor a kétfajta vírus génjeinek egy része kicserélődhet. E genetikai módosulás olyan, emberről emberre könnyen átvihető, így már világjárványt okozni képes vírus létrejöttét eredményezheti, amit majd az emberi influenza meg­betegedések számának robbanásszerű emelkedése jelez.

A másik mechanizmus az örökítő anyag fokozatos változásának folyamata (adaptív mutáció), mely a vírusnak az emberhez való egyre jobb alkalmaz­kodását eredményezi, vagyis a vírusnak egymást követően több alkalommal emberről emberre történő terjedése során a kórokozó egyre jobban képes kötődni az emberi sejtekhez. Ezt a folyamatot kezdetben kislétszámú emberi esethalmozódások jelzik, amelyeknél kimutathatók a vírus emberről emberre történő terjedésének bizonyítékai. Ez a mechanizmus valószínűleg némi időt hagy majd az emberiségnek a világjárványra történő felkészülésre.

12. Mi a jelentősége annak, hogy a vírus korlátozott mértékben terjed emberről emberre?

Noha ritkán, de előfordul, hogy az A/H5N1 altípusú, vagy más madárinfluenza-vírusok -a szárnyasok között kitört járványok idején -korlátozott számú, emberről emberre terjedő megbetegedést okoznak, de ez nem ad aggodalomra okot. Eddig ugyanis még soha nem fordult elő, hogy a vírus az elsőként megbetegedett emberrel szoros kapcsolatban lévő személyek első körén kívül állóknál is, vagy a lakosság szélesebb körében megbetegedést okozott volna. Az adatok azt jelzik, hogy a fertőzés kialakulásához a beteggel való nagyon szoros kapcsolat szükséges.Ezeket az összefüggő emberi megbetegedéseket alaposan ki kell vizsgálni, de feltéve, hogy a vizsgálat azt mutatja, hogy a fertőzés emberről emberre terje­dése nagyon korlátozott mértékű ezek az esetek nem fogják megváltoztatni a WHO helyzetértékelését a világjárvány pillanatnyi kockázatáról. Az A/H5N1 altípusú madárinfluenza-vírus számos esetben okozta rövid időszakon belül két három közeli családtag megbetegedését, azonban gyakran nem lehet megállapítani, hogy vajon a fertőzés emberről emberre terjedt-e, hiszen az egyes családtagok a beteggel való érintkezéssel egyidejűleg azonos állati, illetve környezeti eredetű fertőzés lehetőségének is ki vannak téve.


A cikk oldalai:  1  2  3  4  5  6  7 

    Kérdések

1.Mi a madárinfluenza
2.Melyek a megbetegítő vírusok
3.Terjesztik-e vándormadarak
4.Miért különleges járványok
5.Hol volt járvány
6.Milyen veszélyt jelent
7.Hol volt emberi megbetegedés
8.Hogy fertőződik ember
9.Baromfi fogyasztása
10.Madárról emberre terjedés
11.Világjárvány kockázata
12.Emberről emberre terjedés
13.Világjárvány veszélye
14.Más nyugtalanító okok
15.Miért félelmetes a járvány
16.Világjárvány jelei
17.Oltóanyag fejlesztés
18.Gyógyszerek
19.Megelőzhető a világjárvány?
20.WHO javasolt stratégiája
21.Felkészült-e a világ