19. Megelőzhető-e a világjárvány?

Senki nem tudja biztosan. A világjárvány megelőzésének legjobb módszere a madarak vírushordozásának megszüntetése lenne ami nem megvalósítható. Csökkentené a világjárvány kialakulásának esélyét, ha a madárinfluenza-vírus által okozott, állatok között előforduló járványokat meg lehetne fékezni, ám ennek megvalósítása a közeljövőben egyre kétségesebb.

A WHO 2006 elejéig 3 millió beteg kezelésére elegendő antivirális gyógyszerkészletet halmoz fel. A legújabb, matematikai modellen alapuló vizsgálatok azt mutatják, hogy ezek a gyógyszerek a világjárvány kezdete körüli időszakban megelőzés céljára egy, az emberek között könnyen terjedő vírusváltozat kialakulási kockázatának csökkentésére is alkalmazhatók, vagy legalábbis e vírus globális terjedésének késleltetése érdekében használhatók, így időt nyerhetünk az oltóanyag elkészítésére és a legyártott vakcinamennyiség növelésére.

E fent vázolt, eddig még nem próbált stratégia sikere sok feltételezéstől függ, amelyek a vírusnak a világjárvány kezdeti időszakban mutatott viselkedésére vonatkoznak, azt pedig előre nem lehet megjósolni. A sikeres­séget befolyásolja még a világjárvány kezdeti fázisában érintett területeken működő betegség-észlelő és beavatkozó/intézkedő rendszer (surveillance) működésének minősége, a logisztikai kapacitás, és az érintett területre be-, illetve az onnan történő kilépést korlátozó intézkedések hatékonysága. Annak érdekében, hogy a kezdeti időszakban történő gyors beavatkozás céljára a WHO által tárolt antivirális gyógyszerkészleteket sikeresen használják fel, az érintett területeken fokozni kell a betegség-észlelő és beavatkozó/intézkedő rendszer (surveillance) működésének hatékonyságát, különösen az időben és térben összefüggő esethalmozódások felderítését.

20. Milyen stratégiai intézkedéseket javasol a WHO?

2005 augusztusában az Egészségügyi Világszervezet minden országnak elküldte az ajánlott stratégiai intézkedéseket tartalmazó dokumentumot. A világjárvány fenyegetésére reagáló intézkedések célja a nemzeti szintű felkészülés fokozása, a világjárványt elindító vírus kialakulási lehetőségeinek csökkentése, a korai figyelmeztető rendszer működésének javítása, a kezdeti fázisban a globális terjedés késleltetése, és az oltóanyag-fejlesztés gyorsítása.

21. Megfelelően felkészült-e a világ?

Nem. Annak ellenére, hogy az előzetes figyelemfelhívás már közel két éve elhangzott, a világ nincs kellően felkészülve arra, hogy megvédje magát a világjárványtól. A WHO felhívta az országokat az influenza világjárványra vonatkozó terv elkészítésére, de eddig csak közel 40 ország készítette el azt. A WHO ugyancsak sürgette a nemzeti antivirális gyógyszerkészleteknek a világjárvány kezdetére történő kialakítását. Harminc ország kíván ilyen gyógyszereket nagy mennyiségben vásárolni, de nincs elegendő gyártókapacitás a megrendelések azonnali teljesítésére. A helyzet jelenlegi alakulása azt mutatja, hogy a legtöbb fejlődő ország egy világjárvány során nem fog hozzájutni antivirális gyógyszerekhez és vakcinákhoz.

A cikk az alábbi címen található a WHO honlapján:

http://www.who.int/csr/disease/avian_influenza/avian_faqs/en/


A cikk oldalai:  1  2  3  4  5  6  7 

    Kérdések

1.Mi a madárinfluenza
2.Melyek a megbetegítő vírusok
3.Terjesztik-e vándormadarak
4.Miért különleges járványok
5.Hol volt járvány
6.Milyen veszélyt jelent
7.Hol volt emberi megbetegedés
8.Hogy fertőződik ember
9.Baromfi fogyasztása
10.Madárról emberre terjedés
11.Világjárvány kockázata
12.Emberről emberre terjedés
13.Világjárvány veszélye
14.Más nyugtalanító okok
15.Miért félelmetes a járvány
16.Világjárvány jelei
17.Oltóanyag fejlesztés
18.Gyógyszerek
19.Megelőzhető a világjárvány?
20.WHO javasolt stratégiája
21.Felkészült-e a világ