Mikrobiológiai tevékenység

Valamennyi mikrobiológiai vizsgálatot végző osztály részére Központi anyagátvevő létesült.

    A Bakteriológiai, mikológiai, parazitológiai és tipizáló főosztály egyes laboratóriumai a Mikrobiológiai Szakmai Kollégiumtól Nemzeti referencia státuszt kaptak.

    Az I. Bakteriológiai osztály 5.271 anyagot vizsgált. A Gram-pozitívok közül a S.aureus, a Gram-negatívok közül a P. aeruginosa volt a leggyakoribb. Az MRSA laboratóriumba érkezett izolátumokból 93% tartozott az MRSA törzsbe. Az ESBL laboratórium 315, az Indentifikáló laboratórium pedig 765 törzset vizsgált. Folytatták az Enterococcus törzsek azonosítására és rezisztenciájára vonatkozó vizsgálatokat is. A PCR laboratórium 242 vizsgálat keretében 40 invazív törzs részletes antibiotikum érzékenységét MIC-módszerrel határozta meg.

    A II. Bakteriológiai osztály 15.537 beérkezett anyagot vizsgált. Az enterális aerob laboratóriumban 106 Salmonella identifikálása, illetve megerősítő vizsgálata történt. Az E. coli laboratórium 224 humán, 43 állati és 2 élelmiszer eredetű törzset, a Legionella, Leptospira, Bordetella, Mycoplasma, Chlamydia és Lyme laboratórium 1.356 humán savó Leptospira, 160 Bordetella pertussis és 1.369 Legionella törzset vizsgált meg. A Lyme laboratórium 5.363 mintát dolgozott fel. A Chlamydia diagnosztikában új (Novatec) szűrőtesztet,. az urogenitális mycoplasmák vizsgálatánál a Mycoplasma IST2 tesztet vezették be. A Veszélyes kórokozók identifikáló laboratóriumába a Bacillus anthracis spóra kimutatásra és tenyésztésre 92 környezeti minta érkezett, amelyek 87%-át tartották feldolgozásra indokoltnak. A 75%-ban "poros" mintákból Bacillus anthracis gyanús képlet, illetve spóra nem volt kimutatható. A Lyme borreliosis diagnosztika módszertani fejlesztése területén a nemzetközi standardoknak megfelelően a két lépéses protokollt követtek. Megerősítésre Western-blot vizsgálatot végeztek. A Chlamydia és a Mycoplasma diagnosztika módszertanában a MIF (Focus) technikát vezették be. Az enterális kórokozók diagnosztikájában különféle táptalajok összehasonlító vizsgálata történt. Kidolgozták a B. anthracis, Francisella tularensis, Yersina pestis, Pseudomonas mallei és Brucella spp. laboratóriumi vizsgálatának protokolljait. Beszerzésre került és kipróbálásra vár a Biolog Dangerous Pathogen System kimutató panelje. A Járványügyi osztály közreműködésével felkészültek a váratlan eseményekkel kapcsolatos gyorsreagálásra, amihez a mikrobiológiai mintavételi csoport felszerelését fejlesztették. Megteremtették a lehetőséget a SARS diagnózis gyanújával beküldött szérum minták bakteriológiai feldolgozására és tárolására

    Az Orvosi Baktériumok Magyar Nemzeti Gyűjteménye 2003. december 31-i állapot szerint 3.564 baktériumtörzset tárolt.


A cikk oldalai:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 

    Osztályok tevékenysége

    Szervezeti felépítés

    Könyvtár

Új beszerzések
 

    Tudományos Tanácsadó Testület

    Akkreditáció és tanúsítások

    Éves beszámolók

Archívum
 

    Nagyjaink

    Alapító Okirat