Járványügyi tevékenység

A Központ folyamatosan figyelemmel kísérte az ország járványügyi helyzetét, a bejelentési rendszerből rendelkezésre álló információk alapján a járványügyi helyzet alakulását hetente, illetve havonta közzétette.

A Központ eleget tett nemzetközi adatközlési kötelezettségének: számos fertőző betegség (HIV/AIDS, Neisseria meningitidis okozta meningitis, acut flaccid paralysis, stb.) adatait közölte a WHO-val, illetőleg koordináló intézményekkel.
Felügyelték a terhesek hepatitis B szűrését és a pozitív anyák újszülötteinek következményes aktív + passzív oltását.

Megszervezték az 1999/2000 évi influenza szezonban 980 000 adag térítésmentes influenza elleni oltóanyag területi szétosztását és az egészségügyi oktatási intézmények hallgatóinak hepatitis B elleni oltásához szükséges oltóanyag ellátást, zárt közösségben élő csecsemők és a hatévesnél fiatalabb intézeti gondozottak Hib fertőzés elleni védőoltását.
Figyelemmel kísérték a lyssa enzootia alakulását az állategészségügyi intézetek által rendelkezésre bocsátott adatok alapján. Veszettség fertőzés elleni oltóanyagot juttattak ki a lyssa fertőzésre gyanús sérülések ellátásához (6 917 személy részére).

A Fertőzőbetegségek Nyilvántartó Központjában 241 369 db fertőzőbeteg jelentő-lapot dolgoztak fel, rögzítették számítógépen az adatokat. Ez a korábbi évekhez képest további jelentős emelkedést jelent, 1998-ban összesen 200 978 db jelentőlap feldolgozása történt meg, s ez is az előző évinek csaknem háromszorosa (2,7-szerese) volt.
Felügyelték a nosocomiális járványokat. 1999-ben 42 nosocomiális járványról érkezett jelentés, ezek egyharmada (14 járvány) enterális terjedésű volt. Számos esetben végeztek helyszíni vizsgálatot a járványokkal kapcsolatos sajátosságok feltárása és a szükséges intézkedések megtétele céljából. A szakmai közvéleményt rendszeresen tájékoztatták a nosocomiális fertőzések, járványok előfordulásáról.

Irányították és értékelték az ÁNTSZ hálózat sterilizálással, fertőtlenítéssel kapcsolatos tevékenységét az egészségügyi intézmények vonatkozásában. Egészségügyi intézmények sterilizálással, fertőtlenítésével kapcsolatos tevékenységét ellenőrizték, a Központban e célból összesen 18793 vizsgálatot végeztek. A sterilizáló berendezések mikrobiológiai hatástani értékelésére 9094 vizsgálat történt: 268 autokláv, 133 hőlégsterilizátor, 24 etilénoxidos gázsterilizátor, 6 formaldehides gázsterilizátor, 13 plazmasterilizátor, 18 fertőtlenítőgép. A fertőtlenítőszerek vonatkozásában a vizsgálatok száma 8617. volt, ezzel 125 vizsgálati anyag feldolgozása, minősítése történt meg.

Irányították az egészségügyi kártevők elleni védekezéssel kapcsolatos hazai feladatokat. Rovarirtó-szereket 16 anyagból 260 vizsgálattal, rovarriasztó-szereket 9 anyagból 11 vizsgálattal, rágcsálóirtó-szereket 3 anyagból 13 vizsgálattal, új hatóanyagokat és formulációkat 2 anyag 106 vizsgálatával végezték, így összesen 390 irtószer vizsgálata és ellenőrzése történt meg.

A veleszületett rendellenességekkel, kromoszóma rendellenességekkel és genetikai betegségekkel kapcsolatos nyilvántartó, monitor és epidemiológiai feladatokat láttak el. Végezték a Veleszületett rendellenességek nyilvántartását és felügyeletét (VRONY). Ezen regisztráció szerint 1997-ben és 1998-ban a veleszületett rendellenességi gyakoriság 2,31, illetve 2,68 % volt.

Az Országos Epidemiológiai Központban működik az ország egyetlen, a WHO által sárgaláz elleni oltásra kijelölt nemzetközi oltóhelye (Nemzetközi Sárgaláz Oltóközpont). Az oltásokon kívül a külföldi utazásokkal kapcsolatos egyéb oltásokat és tanácsadást is ellátnak. 1999-ben 5044 személy oltását és utazási tanácsadását végezték el, összesen 9628 védőoltást adtak be.


A cikk oldalai:  1  2  3  4  5 

    Osztályok tevékenysége

    Szervezeti felépítés

    Könyvtár

Új beszerzések
 

    Tudományos Tanácsadó Testület

    Akkreditáció és tanúsítások

    Éves beszámolók

Archívum
 

    Nagyjaink

    Alapító Okirat