Az egyes területek járványügyi helyzete a 2005. január 29-i állapot szerint:

Indonézia: A WHO január 29-ig nem kapott jelentést járványokról. Aceh tartományban működik a gyorsriasztó rendszer, melyben 19 szervezet rendszeresen jelenti a fertőző megbetegedéseket az egészségügyi minisztériumnak. Egy igazolt hastífusz esetet Aceh nyugati részén, egy menekülttáborban, egy másik gyanús esetet Banda Acehben derítettek fel, a WHO a helyi egészségügyi hatósággal közös kivizsgálást tervez. A kanyaró elleni vakcinációs kampány keretében Aceh tartományban a gyermekek 47%-át (67 000 fő), Szumátrán a gyermekek 20%-át, (9 000 fő) oltották be. A fenyegető járványok megfékezéséhez szükséges felszerelésekből készleteket halmoznak fel az érintett terület központjában, Banda Acehben.

Maldív-szigetek: Járványt nem észleltek.

Sri Lanka: Járványt nem jelentettek. Folyik az egészségügyi hatóság munkatársainak képzése, melynek révén továbbfejlesztik a fertőző betegségek előfordulásának monitorozását.

India: Jelenleg nem tudnak a fertőző betegségek járványos előfordulásáról. Tamil Nadu területéről néhány sporadikus bárányhimlő megbetegedésről érkezett jelentés, amelyek diagnózisának megerősítése még folyik. A WHO a kanyaró oltási kampányokat az elsődlegesen fontos fe tok között tartja számon.

Thaiföld: December 26 óta 77 egészségügyi központban, 22 állami és négy magánkórházban, 14 ideiglenes menedékhelyen és két holttest-azonosító központban működött a betegségfigyelő rendszer. Összesen 22 járványfelderítő csoport működött a területen. Ezideig a fertőző betegségek járványos formában nem fordulnak elő. A Járványügyi Hivatal a továbbiakban áttér a napi jelentésekről a heti gyakoriságú helyzetértékelésre. A Hivatal Phang Nga területén még legalább egy hónapig folytatja a megbetegedések előfordulásának aktív kutatását. A többi területen az esetek felderítését a továbbiakban ismételten a helyi egészségügyi hatóság végzi majd.

Az Egészségügyi Világszervezet a térség minden jelentősebb országában irodát állított fel, melyben klinikusok, járványügyi és környezet-egészségügyi szakemberek segítik a betegek ellátását és a járványok megelőzését.

Az Egészségügyi Világszervezet felhívja a figyelmet arra, hogy az érintett területről hazaérkezők azonnal forduljanak orvoshoz, amint hasmenéses vagy lázas megbetegedésük kezdődik, és tájékoztassák az őket ellátó orvost arról, hogy megbetegedésüket megelőzően a szökőár által érintett területen jártak.

Forrás:www.who.int/hac/crises/international/asia_tsunami/sitrep/searo020105/  

  www.who.int/hac/crises/international/asia_tsunami/sitrep/19/en  

  www.who.int/hac/crises/international/asia_tsunami/sitrep/31/en  


A cikk oldalai:  1  2  3  4  5